گروه مهندسی باغ منظر Baghmanzar Group

آب خاکستری چیست؟ (Grey water)

۵۷۸

به فاضلاب حاصل از حمام، ماشین لباسشویی، روشویی، سینک آشپزخانه و ماشین ظرفشویی، آب خاکستری گفته می‌شوذ، به عبارتی همه فاضلاب‌های تولیدی، باستثنای فاضلاب توالت (آب سیاه) و فاضلاب‌های دارای منشأ مدفوعی، آب خاکستری هستند. این نوع فاضلاب به دلیل عدم وجود فضولات انسانی و مقادیر اندک آلودگی‌های آلی و میکروبی، مراحل تصفیه به مراتب ساده‌تری دارد.

البته فاضلاب سینک آشپزخانه و ماشین ظرفشویی به دلیل وجود باقیمانده پسماندهای غذایی، مقادیر بالای چربی و مواد شیمیایی می‌تواند از آب خاکستری جدا گردد و همراه با فاضلاب سرویس بهداشتی به شبکه جمع‌آوری فاضلاب تخلیه شود تا فرآیند تصفیه آب خاکستری نیز ساده و ارزان‌تر گردد، به همین دلیل به فاضلاب حمام، ماشین لباسشویی و روشویی، آب خاکستری روشن و به فاضلاب آشپزخانه و ماشین ظرفشویی، آب خاکستری تیره گفته می‌شود.

منازل، مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری، تفرجگاهی و بین راهی، استخرها، روشویی و آبخوری مدارس و مساجد، همگی دارای مقادیر قابل توجهی آب خاکستری هستند که پس از تصفیه می‌تواند برای آبیاری فضای سبز، آبیاری بام سبز و دیوار سبز، پر نمودن فلاش تانک‌ها و شستن محوطه و پارکینگ استفاده گردد. با توجه به مصرف آب چاه‌ها برای آبیاری فضاهای سبز عمومی و مصرف آب شرب در آبیاری فضاهای سبز داخل ساختمان و فلاش تانک‌ها، استفاده از آب خاکستری به منظور صرفه‌جویی و حفظ ذخایر آب و کاهش مبلغ قبوض آب مصرفی تأثیرگذار است. باید گفت امروزه بازیابی و بازچرحانی آب خاکستری در ساختمان‌ها، به عنوان یکی از نمادهای ساختمان سبز و معماری پایدار در دنیا به شمار می‌آید.

برای بازچرخانی یا استفاده مجدد از آب خاکستری لازم است در زمان اجرای تأسیسات داخلی ساختمان، فاضلاب خروجی حمام، ماشین لباسشویی و روشویی، از سایر فاضلاب‌ها (توالت، سینک آشپزخانه و ماشین ظرفشویی) جدا شوند و در واقع شبکه واحد، به دو شبکه مجزا برای جمع‌آوری فاضلاب تبدیل شود.

در مقالات بعدی در سایت گروه باغ منظر، به توضیح مواردی همچون : کمیت و کیفیت آب خاکستری، روش‌های تصفیه آب خاکستری، چالش‌های فنی و مدیریتی و قوانین استفاده از آب خاکستری در ایران و سایر کشورها پرداخته خواهد شد.

Facebooktwitterpinterestlinkedintumblr